Your browser does not support JavaScript! This page will not render correctly.
Home
Senate
House
Committee Postings and Reports
Legislative Council
Citizens' Interest
Publications
Staff Portal
Members
Officers
Standing
Comm.
Joint
Comm.
Email
Meetings
Calendars
Journals
Introductions
Delegations
Rules
Chamber Video
Senate
(Audio Only)
House
(Audio Only)
Video Schedule
Video Archives
How do I...
Quick Search
Search for:
Full Site Search
Bill Number
Legislation
Budget
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
House Journals
Senate Journals
LSA Bill Summary
Find Your Legislators
Contact Your Legislator
Legislation
Track Legislation
Multi-Criteria Search
Research
South Carolina Law
Ratifications & Acts
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
State Register
Legislative Manual
Purchase Manual
View Manual Online
Student Connection
Visiting the State House
Archives
State Agency Websites
Media Links
House
> Members of the House - Session 114 (2001 - 2002) By Last Name
Members of the House
Session 114 (2001 - 2002) By Last Name
By Session:
Current
125 (2023 - 2024)
124 (2021 - 2022)
123 (2019 - 2020)
122 (2017 - 2018)
121 (2015 - 2016)
120 (2013 - 2014)
119 (2011 - 2012)
118 (2009 - 2010)
117 (2007 - 2008)
116 (2005 - 2006)
115 (2003 - 2004)
114 (2001 - 2002)
113 (1999 - 2000)
112 (1997 - 1998)
111 (1995 - 1996)
110 (1993 - 1994)
109 (1991 - 1992)
108 (1989 - 1990)
107 (1987 - 1988)
106 (1985 - 1986)
105 (1983 - 1984)
104 (1981 - 1982)
103 (1979 - 1980)
102 (1977 - 1978)
101 (1975 - 1976)
District 7
Representative Karl B. Allen
District 36
Representative Merita A. "Rita" Allison
District 119
Representative John Graham Altman III
District 61
Representative Harry Raymond Askins
District 80
Representative Jimmy C. Bales Ed.D.
District 58
Representative Liston Douglas Barfield
District 1
Representative James Gresham Barrett
District 57
Representative James A. "Jim" Battle, Jr.
District 89
Representative Kenneth A. "Kenny" Bingham
District 122
Representative William K. "Bill" Bowers
District 111
Representative Floyd Breeland
District 50
Representative Grady A. Brown
District 73
Representative Joe Ellis Brown
District 116
Representative Robert L. Brown
District 43
Representative George E. "Chip" Campsen III
District 14
Representative Marion Pinckney Carnell
District 17
Representative Harry Franklin Cato
District 94
Representative Converse A. Chellis III
District 82
Representative William "Bill" Clyburn
District 60
Representative Marty W. Coates
District 95
Representative Gilda Cobb-Hunter
District 41
Representative Creighton B. Coleman
District 10
Representative Daniel T. "Dan" Cooper
District 79
Representative Bill Cotty
District 117
Representative Thomas Middleton "Tom" Dantzler
District 37
Representative Guy Ralph Davenport, Jr.
District 43
Representative F. Gregory "Greg" Delleney, Jr.
District 27
Representative Michael E. "Mike" Easterday
District 104
Representative Tracy Russell Edge
District 45
Representative Eldridge R. Emory
District 42
Representative Ronald Nathan "Ron" Fleming
District 53
Representative Mary Beth Freeman
District 39
Representative Marion B. Frye
District 123
Representative JoAnne Gilham
District 102
Representative Amos Lee Gourdine
District 95
Representative Jerry N. Govan, Jr.
District 20
Representative Glenn Lewis Hamilton
District 114
Representative Robert William Harrell, Jr.
District 75
Representative James Hodges Harrison
District 64
Representative Charles Alexander Harvin III
District 22
Representative Gloria Arias Haskins
District 55
Representative Jackie E. "Coach" Hayes
District 62
Representative Jesse Edison Hines
District 59
Representative Mack Torise Hines
District 92
Representative Shirley R. Hinson
District 91
Representative Lonnie Hosey
District 76
Representative Leon Howard
District 85
Representative Chip Huggins
District 54
Representative Douglas Jennings, Jr.
District 106
Representative Thomas G. Keegan
District 107
Representative Mark Stephen Kelley
District 101
Representative Kenneth Kennedy
District 47
Representative Herb Kirsh
District 13
Representative James S. "Jim" Klauber
District 88
Representative John Milton "Jake" Knotts, Jr.
District 87
Representative Larry Labruce Koon
District 100
Representative James Norris Law
District 21
Representative Robert William "Bob" Leach, Sr.
District 31
Representative Brenda Lee
District 110
Representative Harry B. "Chip" Limehouse III
District 33
Representative Lanny Franklin Littlejohn
District 121
Representative Walter P. Lloyd
District 6
Representative Dwight A. Loftis
District 78
Representative Joel Lourie
District 65
Representative James H. "Jay" Lucas
District 109
Representative David J. Mack III
District 8
Representative Becky Rogers Martin
District 29
Representative E. DeWitt McCraw
District 63
Representative James Gladney "Jim" McGee III
District 40
Representative Walton J. McLeod
District 99
Representative James H. "Jim" Merrill
District 108
Representative Vida Osteen Miller
District 49
Representative Bessie Ayers Moody-Lawrence
District 70
Representative Joseph H. "Joe" Neal
District 44
Representative James M. "Jimmy" Neal
District 56
Representative Denny Woodall Neilson
District 93
Representative Harry Legare Ott, Jr.
District 97
Representative David J. Owens II
District 5
Representative Phillip Drayton "Phil" Owens
District 12
Representative J. Anne Parks
District 81
Representative Robert S. "Skipper" Perry, Jr.
District 30
Representative Olin Ray Phillips
District 69
Representative Rick Quinn
District 90
Representative Thomas Nathaniel Rhoad
District 2
Representative Rex F. Rice
District 48
Representative Rebecca D. "Becky" Richardson
District 69
Representative John W. "Bill" Riser
District 122
Representative Rubin Thayer Rivers, Jr.
District 5
Representative Alfred Burgess Robinson, Jr.
District 124
Representative Edith Martin "Edie" Rodgers
District 74
Representative J. Todd Rutherford
District 2
Representative William E. "Bill" Sandifer III
District 115
Representative Wallace Berry Scarborough
District 77
Representative John L. Scott, Jr.
District 86
Representative Charles Ray Sharpe
District 52
Representative Vincent A. Sheheen
District 46
Representative J. Gary Simrill
District 35
Representative Phillip K. "Phil" Sinclair
District 83
Representative Donald C. "Don" Smith
District 23
Representative Fletcher Nathaniel Smith, Jr.
District 67
Representative G. Murrell Smith, Jr.
District 72
Representative James E. Smith, Jr.
District 84
Representative J. Roland Smith
District 32
Representative William Douglas "Doug" Smith
District 103
Representative John J. "Bubber" Snow
District 11
Representative Harry Carl Stille
District 96
Representative Elsie Rast Stuart
District 12
Representative Scott Talley
District 16
Representative J. Adam Taylor
District 9
Representative Michael Dwain D. Thompson
District 7
Representative Ronald Parker Townsend
District 28
Representative Daniel L. Tripp
District 4
Representative Teddy Norman Trotter
District 18
Representative Lewis Raymond Vaughn
District 38
Representative Robert E. "Bob" Walker
District 3
Representative Byron Kenneth "Bud" Webb
District 51
Representative J. David Weeks
District 113
Representative Michael Stewart "Mickey" Whatley
District 113
Representative J. Seth Whipper
District 6
Representative W. Brian White
District 15
Representative Donny Wilder
District 24
Representative David Horton Wilkins
District 105
Representative William David "Billy" Witherspoon
District 98
Representative Annette D. Young
District 67
Representative William Jeffrey "Jeff" Young